به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری، حضرت آیت الله خامنه ای در پیامی به بیست و چهارمین اجلاس سراسری نماز، با تأکید بر ضرورت احساس مسئولیت همگانی در خصوص «ترویج نماز»، همگان، بویژه مسئولان دستگاهها و دارندگان امکانات مادی و معنوی و مدیریتی را به درک عظمت این مسأله و برداشتن گام‌های عملی در این راه، فراخواندند.
متن پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی که در بیست و چهارمین اجلاس سراسری نماز از سوی آیت الله عابدینی نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین قرائت شد به این شرح است:
بسم الله الرحمن الرحیم

خداوند علیم و قدیر را سپاسگزارم که تلاش شما دست اندرکاران محترم این اجلاس مهم و بیش از همه عالم بزرگوار و مجاهد جناب حجة الاسلام آقای قرائتی در بخشهای اساسی و مؤثری به بار نشسته و کارهای مفیدی در ترویج فریضه ی بزرگ و بی بدیل نماز انجام گرفته است.
با این همه، ظرفیت و میدان کار و نیز نیاز و عطش جامعه ی اسلامی برای رسیدن به نقطه مطلوب، بسیار بیش از واقعیتهای کنونی در این باره است. در پیام سال گذشته گوشه ئی از این فضای خالی و تلاش پذیر، نشان داده شده است.
سخن امروز من تأکید بر احساس مسئولیت همگانی است.
توقع و انتظار این جانب آن است که همه بویژه مسئولان دستگاهها و دارندگان امکانات مادی و معنوی و مدیریتی، عظمت این مسأله را به درستی دریابند و گام در راه عمل نهند.
همه بدانند که یکی از مؤثرترین راهها برای کاستن آسیبهای اجتماعی، ترویج نماز است. به این که حتی یک نفر از جوانان و نوجوانان کشور، در نماز سهل انگاری نکند همت گمارید. این یکی از بهترین راهها برای سلامت معنوی و روحی مردم ما و جامعه ما است.
به این که همگان فرا بگیرند و عادت کنند که نماز را با خشوع و حضور قلب به جا آورند، همت گمارید.
اینها همه کارهای ممکنی است که با عزم راسخ و کار مداوم شما دست اندرکاران، محقّق خواهد شد، ان شاءالله.

والسلام علیکم و رحمةالله
    سید علی خامنه ای
    6 بهمن ماه 1394

 عبدالله حسرتی منش ـ وبسایت «الف»

     در هفته های گذشته شاهد نزاعی چشمگیر در رسانه ها و مطبوعات بر سر صحبت های رییس جمهور محترم در استان زنجان بودیم که ایشان با تحلیلی از واقعه ی عاشورا این طور مطرح می کنند که باید با مذاکره با جهان اتمام حجت کنیم و اصلا درس قیام امام حسین مذاکره و تعامل منطقی است. به تبع آن با واکنش هایی از جریانات مختلف سیاسی مواجه بودیم که با قرائت رییس جمهور از این واقعه مخالف بودند و بعضا آن را تحریف ماجرا دانستند و منکر این شدند که عاشورا درس مذاکره است!

     در مراوردات عامیانه و به قول معروف در صف نانوایی و یا در داخل اتوبوس، هر کدام از ما ممکن است احساس کند که برای خودش یک سیاستمدار، کارآگاه، مهندس و یا کاشف حل مسئله‌ای لاینحل در سطح جامعه است، ولیکن هرگاه کار به نگارش عرایض ـ و آن هم ـ به پشتوانۀ مستندات علمی برسد، جملگی عقب کشیده و راه را برای اهلش باز می کنیم. پیرامون همین توهم کارشناسی، چند روز پیش یکی از وبسایت­‌های محلی شوشتر، مطلبی پیرامون واقعۀ کربلا و عاشورای حسینی به قلم یک مهندس گمنام! منتشر کرد که جا دارد در این خصوص نکاتی متذکر گردد.

در آستانۀ ماه محرم الحرام قرار داریم، این ماه با نام سیدالشهداء امام حسین (ع) مشهور و معروف شده است، وجه امتیاز و برجستگی این ماه بخاطر مراسمات مذهبی است که مخصوصاً در دهۀ اوّل آن برپا می شود، ماه تعظیم شعار دینی است، ماهی است که آحاد مردم مودّت خود را نسبت به اهل البیت(علیهم السّلام) به ویژه سیدالشهداء (ع) به منصۀ ظهور و بروز می رسانند. ماه شور و ابراز ادارت به ساحت مقدس امام حسین(ع) است. چون قیام اباعبدالله الحسین(ع) برای اصلاح امت و احیاء ارزشهای دینی بوده است، ضروری به نظر می رسد که محبین و شیفته گان راه امام حسین(ع) با تأسی به آن امام همام، به امور دینی و اصلاح امت، احیاء ارزشهای دینی، توجه به اصول و فروع دین اهتمام بیشتر بنمایند. تحصیل و تعمیق معارف اسلامی  را در اولویت برنامه های عزاداری خود قرار دهند و برجسته ترین مفهوم در بین اهداف قیام حضرت اباعبدالله الحسین(ع) مسئلۀ « امر به معروف  و نهی از منکر» است. وظیفۀ ما به عنوان مأمومین امام حسین(ع) پیروی از روش و منش ایشان است.

 

    علی زنگنه (عضو هیئت علمی دانشگاه)

     بزرگان ما همواره بر این نکتۀ اساسی تأکید کرده اند که "جوانان ما دارای قلبی پاک و روحی مستعد برای گرایش به سمت معنویات می باشند"؛ لیکن با کمال تأسف باید بپذیریم که غفلت، بی برنامگی و عدم هماهنگی متصدیان فرهنگی تاکنون موجب وارد آمدن لطمات بسیاری بر بدنۀ فعال جامعه (جوانان) شده است.

       به نظر می رسد که عامل اصلی تفاوت های موجود میان تفکرات و نوع ذائقۀ فرهنگی نسل های پس از جنگ یا پیش از آن، تنها به دلیل هجوم فرهنگی- یا به تعبیر رهبر فرزانه ی انقلاب، شبیخون فرهنگی- نیست؛ بلکه مضاف و مهم تر از آن، عدم درک مناسب و بیگانه بودن این مسئولین با جو حاکم و تغییرات اساسی در جهان پیرامون بوده که تاثیرات مستقیمی بر جوانان ایرانی داشته است.

در تقویم اسلام بالاترین و برترین روز، «عید غدیر» است که از آن به «عیدالله الاکبر » یاد شده است. ضمن عرض تبریک این روزبزرگ و ایّام خجسته دهه «امامت و ولایت» به حضور پیروان این مکتب سعید و سعادت آفرین چند نکته کوتاه دراین مورد تقدیم محضرمی شود، به آن امید که نام ما هم در طومار پرافتخار پیروان راستین اسلام ناب نگاشته شود.

هدف از ایجاد این وبسایت، نگارش و ارائه مطالب تحلیلی توسط جمعی از فعالین عرصه فرهنگ و سیاست است که قریب به اتفاق آنها را اساتید حوزه و دانشگاه تشکیل می دهند.
این وبسایت هیچگونه وابستگی و گرایشی نسبت به جناح ها، احزاب و یا گروه های  شناخته شده ندارد و در بیان مطالب همواره خط استقلال و عدالت را در پیش خواهد گرفت. مدیریت این فضا بر عهده علی زنگنه (عضو هیئت علمی دانشگاه) می باشد.