بررسی آمار و ارقام و تحلیل داده‌های ریاضیاتی در هر فرایندی که عدد و رقم نقش اصلی را در ثبت نتیجۀ نهائی‌‌اش ایفا می کند، همواره از اهمیت فراوانی برخوردار بوده است. با نگاهی موشکافانه به دوره‌های مختلف انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه شوشتر و گتوند، نکات جالب توجهی به دست می آید که بیان آنها در این مجال خالی از لطف نیست.
     حسب آمارهای رسمی مرکز پژوهش‌های مجلس، یکصد و سی و یک هزار رأی مأخوذه در شهرستان‌های شوشتر و گتوند به عنوان بالاترین میزان مشارکت عددی در انتخابات‌های گذشتۀ مجلس در این حوزه انتخابیه بوده است؛ ولی علیرغم کسب قریب به سی و هفت هزار رأی، پایین‌ترین درصد آرای یک کاندیدای پیروز در این حوزه نیز در همین دوره به نام منتخب منظور، به ثبت رسیده است (تعداد آرای سهراب گیلانی % 27/98)


     هفتم اسفندماه نود و چهار، پیروزی ایشان در یک رقابت تنگاتنگ در حالی رقم خورد که شکننده بودن آرا، نشان از پایین بودن میزان مقبولیت عمومی ایشان داشته و در اقلیت بودن پشتوانه مردمی وی، به عنوان نکته‌ای هشدار دهنده، خود را به وضوح نشان می دهد! آرای بالای سایر کاندیداهای رقیب می تواند نشان دهندۀ خیل عظیم کسانی باشد که به گیلانی، برنامه‌ها و تیمش اعتقاد نداشته و رأی خود را برای او به صندوق نریخته‌اند. همراه کردن و جلب رضایت این جماعت که نسبت به طرفداران وی در اکثریت مطلق "هفتاد و دو درصدی" قرار دارند، کار آسانی نبوده و به خویشتن‌داری، تفکر خلاقانه، برنامه‌ریزی جامع و اجرایی دقیق و صحیح نیاز دارد. پرهیز از هرگونه شتاب‌زدگی و طیف‌گرایی در تغییرات وعده داده شده، می تواند در میان مدت، نظر مساعد عموم مردم را به خود جلب کند. گیلانی در تصمیم‌گیری‌های تاکتیکی و برنامه‌ریزی‌های استراتژیک خود نباید از مؤلفه‌های اعتمادسازی و وحدت‌گرایی غفلت کند؛ زیرا نماینده‌ای است که با کسب حداقل‌های ممکن بر کرسی بهارستان تکیه زده و بروز هرگونه رفتار نسنجیده از طرف وی و اطرافیانش می تواند خدشه‌ای جبران ناپذیر به وجهه و مقبولیتش وارد کند.
     منتخب مجلس دهم نباید فراموش کند که نظر برخی از رأی دهندگان به وی، در راستای نفی تفکرات ناصحیح و مسلک به خطا رفته‌ای بود که با گروه‌گرایی و دخالت در جزئی‌ترین تصمیمات، قصد هدایت و کنترل کل مجموعه مدیریتی شهرستان را داشت؛ فلذا عبرت از پیشینیان و حرکت بر اساس آنچه وظیفۀ قانونی یک نماینده است می تواند ترفندی مؤثر در راستای اعتمادسازی سیستم مدیریتی و عموم مردم باشد.
     سخنان اخیر سهراب گیلانی پس از پیروزی در انتخابات را می توان مواضعی سنجیده و در خور تحسین قلمداد کرد که وحدت و یکپارچگی همشهریان را هدف گرفته است. خروج شجاعانه و بلادرنگ ایشان از جو انتخاباتی و ورود به عرصه برنامه‌ریزی و تحقق وعده‌ها را می توان "شاه بیت" سخنان‌شان دانست که جای بسی خوشحالی دارد.
     حرکت بر مدار عقلانیت، پرهیز از هرگونه تعصب نابخردانه و وفای "سردار" به شعارهای آرمانگرایانه خود، می تواند افقی روشن و آینده‌ای پر فروغ را پیش روی شوشتر ترسیم نماید. تردیدی نیست که یکی از مهم‌ترین محرک‌های همه شرکت کنندگان در انتخابات، اصلاح امور و انجام تغییر در جهت پیشرفت و توسعه شهرستان بوده؛ بنابراین، بی شک، همراهی همه قشرها ـ اعم از مردم و مسئولین ـ در تحقق شعار خدمت‌رسانی در انتظار خادمین صدیق خواهد بود.

علی زنگنه...عضو هیئت علمی دانشگاه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید